متخصصص ارتوپدی ، جراح زانو  و تعویض مفصل و آرتروز زانو در منطقه پاسداران

تعویض مفصل زانو

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


آرتروز مفصل زانو، شایعترین بیماری تخریبی از میان مفاصل بدن می باشد  که در افراد بالاتر از 45 تا 50 سال ایجاد می شود. علاوه بر سن، علل ژنتیکی ، شغل فرد ، چاقی،عوامل هورمونی ونژاد نیز در بروز ارتروزدخالت دارند.

وقتی غضروف آسیب دیده زانو دچار آرتروز شود ،خشک ودردناک میگردند. دردهای شدیدی در آن ایجاد میشود که ممکن است فرد را حتی از فعالیت های ساده ای نظیر بالا رفتن از پله و یا راه رفتن منع نماید. درد حتی ممکن است در هنگام نشستن و خوابیدن هم وجود داشته باشد. ممکن است بدلیل درد خیلی شدید، فرد مفصلش را حرکت ندهد و در نتیجه عضلات اطراف زانو ضعیف شود. اگر استفاده از دارو، تغییر سطح فعالیت های روزمره زندگی و استفاده از عصا و فیزیو تراپی هم نتواند کمکی به کاهش مشکلات بیمار بکند معمولاً جهت وی اقدام به تعویض مفصل زانو که به اختصار TKA (total knee arthroplasty) گفتهمیشود.
این جراحی میتواند مشکل درد زانو و تغییر شکل آنرا حل کند و بیمار را به فعالیت های روزمره برگرداند. اولین تعویض مفصل زانو در سال ۱۹۶۸ انجام شد. بعد از آن بتدریج تکنیک های عمل جراحی بهتر شده و مفاصل مصنوعی بهتری هم ساخته شد. امروزه در بسیاری از مراکز درمانی تعویض مفصل زانو بطور رایج انجام میشود.
 
همانطور که اشاره شد،زانو بزرگترین مفصل بدن است. این مفصل از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشکیل شده است. قسمت پایینی استخوان ران، قسمت بالایی استخوان ساق و استخوان کشکک. قسمت انتهای پایینی ران روی ساق حرکات لولایی دارد و کشکک در فرورفتگی شیار مانند پهنی که در جلوی انتهای پایینی ران قرار دارد میتواند به طرف بالا و پایین حرکت کند.
در قسمت هایی که این سه استخوان با یکدیگر تماس دارند سطح آنها پوشیده از غضروف است و همین سطح لغزنده موجب میشود که این سه استخوان به راحتی روی یکدیگر حرکت کنند. همچنین داخل مفصل زانو مایع غلیظ و لزجی به نام مایع مفصلی یا مایع سینوویال وجود دارد که روی غضروف ها را لیز میکند و موجب تسهیل بیشتر حرکت مفصل میگردد.
 
 علل شایع نیاز به تعویض مفصل زانو عبارتند از:
1. آرتروز زانو یا استئوآرتریت : که در این بیماری غضروف مفصل کم کم از بین میرود. در نتیجه استخوان های بدون غضروف روی یکدیگر سائیده میشوند که نتیجه آن درد شدید و محدودیت حرکت است.


.2 آرتریت روماتوئید : در آرتریت روماتویید لایه سینوویال که سطح داخلی کپسول مفصلی را پوشانده و مسئول ترشح مایع مفصلی می باشد رشد کرده و ملتهب میشود و مایع زیادی ترشح میکند. این التهاب بتدریج موجب آسیب و از دست رفتن غضروف مفصلی شده که نتیجه آن درد و محدودیت حرکتی است.


3. اسیب های قبلی زانو : که میتوانند به علت بد جوش خوردن محل شکستگی یا آسیب شدید لیگامان های زانو باشد. این ضایعات میتوانند بتدریج به غضروف مفصل صدمه زده و موجب درد و محدودیت حرکت شوند.
 
 
 تصمیم گیری برای جراحی تعویض مفصل زانو همانگونه که گفته شد زمانی است که درد شدید زانو بطوریکه فعالیت های روزمره مثل راه رفتن، بالا رفتن از پله و نشستن و بلند شدن از روی صندلی را هم محدود کرده باشد ،وجود داشته باشد.
همینطور درد متوسط یا شدید زانو حتی در موقع استراحت،درد زانو همراه با تغییر شکل و انحراف زانو و نیز دردی که با استفاده از داروهای ضد التهابی کاهش نمی یابد و یا تحمل نکردن داروی مسکن و یا ایجاد عوارض با مصرف آنها از دیگر موارد مجوز جراحی تعویض مفصل زانو می باشد.
 
اموزش قبل از جراحی
 
  قبل از عمل جراحی بیمار باید راجع به فواید و مشکلات جراحی و نحوه صحیح استفاده از مفصل اموزش ببیند.
بیش از ۹۰ درصد بیماران بعد از تعویض مفصل زانو دردشان کاهش قابل توجه پیدا کرده و بهتر میتوانند فعالیت های روزمره را انجام دهند. بعد از جراحی میتوانید فعالیت هایی هایی مثل راه رفتن، شنا، دوچرخه سواری، رانندگی، بالا رفتن از پله یا سربالایی را انجام دهید. ولی فعالیت هایی مثل کوهنوردی ، اسکی، تنیس، برای مفصل مصنوعی زیاد مناسب نیستند .
اینگونه فعالیتها عمر مفصل مصنوعی را کوتاه کرده و مفصل دجار سایش زودرس می شود. امروزه با پیشرفتهای حاصله در علم مهندسی پزشکی و مواد و نیز بهتر شدن تکنیکهای جراحی عمر پروتزهای زانو حدود 10 سال میباشد که بعد از مشکل دارشدن آن مجددا میتوان پروتز دیگری را جایگزین آن کرد.

 
نحوه جراحی چگونه است ؟
جراحی تعویض زانو معمولا حدود یک ساعت طول می کشد. در عمل این جراحی قسمتی از استخوان و غضروف پایین ترین بخش استخوان ران و بالاترین بخش استخوان ساق و گاهی قسمت پشتی استخوان کشکک خارج شده و به جای آنها مفصل مصنوعی که قسمت هایی از آن فلز و قسمتی دیگر نوعی پلاستیک بسیار مقاوم به نام پلی اتیلن است ،جایگزین می گردد. منیسک ها و بعضی لیگامان های زانو نیز خارج میشوند. برای اتصال بخش های فلزی مفصل مصنوعی به استخوان های باقیمانده ران و ساق معمولا از

 • Hits: 398
 • آسیب رباط صلیبی قدامی و درمان

  صدمات این لیگامان در بین ورزشکاران و افرادی که سطح فعالیت فیزیکی بالایی دارند شایع است و به عنوان یکی از شایع ترین آسیب های اندام تحتانی در ورزشکاران به شمار می آید.

  مطالعه مطلب ...

 • چگونه به آرتروز مبتلا نشویم/ بعد از 40 سالگی بیشتر مراقب باشید

  اگر بیش از 40 سال دارید و درد و خشکی مفاصل ناشی از تخریب غضروف بین مفصلی تشخیص داده شده است، به آرتروز مبتلا شده‌اید.
   

  مطالعه مطلب ...

 • آسیب های منیسک زانو و درمان آن

  هر زانو دو منیسک دارد. یک منیسک خارجی و یک منیسک داخلی. منیسک ها از جنس بافت فیبروکارتیلاژ بسیار محکم و مرتجع می باشند. منیسک مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار گرفته وظیفه اصلی آن ها جذب شوک های ضربه ایست که به زانو وارد می شود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین میرسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو بشدت به یکدیگر کوبیده می شوند و منیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می دهد.

  مطالعه مطلب ...

 • علت اصلی اینکه دچار آرتروز می‌شویم چیست؟

  به طور کلی پیش بینی می‌شود سالانه حدود ۳۰ هزار مورد جراحی تعویض مفصل زانو در کشور انجام شود و مهم‌ترین علتی که افراد را نیازمند تعویض مفصل زانو می‌کند، آرتروز و از بین رفتن غضروف مفصلی به دلایل مختلف است.

  مطالعه مطلب ...

 • پارگی مینیسک زانو؛ طول درمان، راه های پیشگیری و درمان آن

  پارگی مینیسک زانو هم مانند خیلی از آسیب‌های زانو دردناک است و آدم را زمین‌گیر می‌کند. متأسفانه این آسیب شایع هم است؛ در واقع پارگی مینیسک یکی از شایع‌ترین آسیب‌های غضروفی در زانوست. در این مقاله با مینیسک زانو، پارگی مینیسک،علائم مینیسک زانو، درمان و چگونگی جلوگیری از آن آشنا می‌شوید.

  مطالعه مطلب ...

 • همه چیز درباره رباط زانو

  احتمال وقوع کشیدگی رباط های زانو در ورزشکاران و کسانی که فعالیت بالایی دارند زیاد است. حال اینکه بهتر است برای دچار نشدن به اتفاقات بدتر ، انواع رباط زانو را بشناسید. در این مطلب همراه ما باشید.

  مطالعه مطلب ...

 • آسیب رباط صلیبی قدامی و درمان
 • چگونه به آرتروز مبتلا نشویم/ بعد از 40 سالگی بیشتر مراقب باشید
 • آسیب های منیسک زانو و درمان آن
 • علت اصلی اینکه دچار آرتروز می‌شویم چیست؟
 • پارگی مینیسک زانو؛ طول درمان، راه های پیشگیری و درمان آن
 • همه چیز درباره رباط زانو