متخصصص ارتوپدی ، جراح زانو  و تعویض مفصل و آرتروز زانو در منطقه پاسداران
1296x728_10_Tips_for_Caring_for_Someone_After_Knee_Replacement_Surgery.jpg

تعویض مفصل زانو

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آرتروز مفصل زانو، شایعترین بیماری تخریبی از میان مفاصل بدن می باشد  که در افراد بالاتر از 45 تا 50 سال ایجاد می شود. علاوه بر سن، علل ژنتیکی ، شغل فرد ، چاقی،عوامل هورمونی ونژاد نیز در بروز ارتروزدخالت دارند. وقتی غضروف آسیب دیده زانو دچار آرتروز شود ،خشک ودردناک میگردند.

دردهای شدیدی در آن ایجاد میشود که ممکن است فرد را حتی از فعالیت های ساده ای نظیر بالا رفتن از پله و یا راه رفتن منع نماید. درد حتی ممکن است در هنگام نشستن و خوابیدن هم وجود داشته باشد. ممکن است بدلیل درد خیلی شدید، فرد مفصلش را حرکت ندهد و در نتیجه عضلات اطراف زانو ضعیف شود. اگر استفاده از دارو، تغییر سطح فعالیت های روزمره زندگی و استفاده از عصا  و فیزیو تراپی هم نتواند کمکی به کاهش مشکلات بیمار بکند معمولاً جهت وی اقدام به تعویض مفصل زانو که به اختصار TKA (total knee arthroplasty) گفتهمیشود.
این جراحی میتواند مشکل درد زانو و تغییر شکل آنرا حل کند و بیمار را به فعالیت های روزمره            برگرداند.اولین تعویض مفصل زانو در سال ۱۹۶۸ انجام شد. بعد از آن بتدریج تکنیک های عمل جراحی بهتر شده و مفاصل مصنوعی بهتری هم ساخته شد. امروزه در بسیاری از مراکز درمانی تعویض مفصل زانو بطور رایج انجام میشود.
 

 همانطور که در شماره های قبل اشاره شد،زانو بزرگترین مفصل بدن است. این مفصل از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشکیل شده است. قسمت پایینی استخوان ران، قسمت بالایی استخوان ساق و استخوان کشکک. قسمت انتهای پایینی ران روی ساق حرکات لولایی دارد و کشکک در فرورفتگی شیار مانند پهنی که در جلوی انتهای پایینی ران قرار دارد میتواند به طرف بالا و پایین حرکت کند.
در قسمت هایی که این سه استخوان با یکدیگر تماس دارند سطح آنها پوشیده از غضروف است و همین سطح لغزنده موجب میشود که این سه استخوان به راحتی روی یکدیگر حرکت کنند. همچنین داخل مفصل زانو مایع غلیظ و لزجی به نام مایع مفصلی یا مایع سینوویال وجود دارد که روی غضروف ها را لیز میکند و موجب تسهیل بیشتر حرکت مفصل میگردد.
 

 علل شایع نیاز به تعویض مفصل زانو عبارتند از:

 • آرتروز زانو یا استئوآرتریت : که در این بیماری غضروف مفصل کم کم از بین میرود. در نتیجه استخوان های بدون غضروف روی یکدیگر سائیده میشوند که نتیجه آن درد شدید و محدودیت حرکت  است.
 • آرتریت روماتوئید : در آرتریت روماتویید لایه سینوویال که سطح داخلی کپسول مفصلی را پوشانده و مسئول ترشح مایع مفصلی می باشد  رشد کرده و ملتهب میشود و مایع زیادی ترشح میکند. این التهاب بتدریج موجب آسیب و از دست رفتن غضروف مفصلی شده که نتیجه آن درد و محدودیت حرکتی است.
 • اسیب های قبلی زانو : که میتوانند به علت بد جوش خوردن محل شکستگی یا آسیب شدید لیگامان های زانو باشد. این ضایعات میتوانند بتدریج به غضروف مفصل صدمه زده و موجب درد و محدودیت حرکت شوند.

 

 

 تصمیم گیری برای جراحی تعویض مفصل زانو همانگونه که گفته شد زمانی است که

درد شدید زانو بطوریکه فعالیت های روزمره مثل راه رفتن، بالا رفتن از پله و نشستن و بلند شدن از روی صندلی را هم محدود کرده باشد ،وجود داشته باشد.

همینطور درد متوسط یا شدید زانو حتی در موقع استراحت،درد زانو همراه با تغییر شکل و انحراف زانو و نیز دردی  که با استفاده از داروهای ضد التهابی کاهش نمی یابد و یا تحمل نکردن داروی مسکن و یا ایجاد عوارض با مصرف آنها از دیگر موارد مجوز جراحی تعویض مفصل زانو می باشد. 

 

اموزش قبل از جراحی

 

  قبل از عمل جراحی بیمار باید راجع به فواید و مشکلات جراحی و نحوه صحیح استفاده از مفصل اموزش ببیند.
بیش از ۹۰ درصد بیماران بعد از تعویض مفصل زانو دردشان کاهش قابل توجه  پیدا کرده و بهتر میتوانند فعالیت های روزمره را انجام دهند. بعد از جراحی میتوانید فعالیت هایی هایی مثل راه رفتن، شنا، دوچرخه سواری، رانندگی، بالا رفتن از پله یا سربالایی را انجام دهید. ولی  فعالیت هایی مثل کوهنوردی ، اسکی، تنیس، برای مفصل مصنوعی زیاد مناسب نیستند .

اینگونه فعالیتها عمر مفصل مصنوعی را کوتاه کرده و مفصل دجار سایش زودرس می شود. امروزه با پیشرفتهای حاصله در علم مهندسی پزشکی و مواد و نیز بهتر شدن تکنیکهای جراحی عمر پروتزهای زانو حدود 10 سال میباشد که بعد از مشکل دارشدن آن مجددا میتوان پروتز دیگری را جایگزین آن کرد.

 

نحوه جراحی چگونه است ؟

جراحی تعویض زانو معمولا حدود یک ساعت طول می کشد. در عمل این جراحی قسمتی از استخوان و غضروف پایین ترین بخش استخوان ران و بالاترین بخش استخوان ساق و  گاهی قسمت پشتی استخوان کشکک خارج شده و به جای آنها مفصل مصنوعی که قسمت هایی از آن فلز و قسمتی دیگر نوعی پلاستیک بسیار مقاوم  به نام پلی اتیلن است ،جایگزین می گردد. منیسک ها و بعضی لیگامان های زانو نیز خارج میشوند. برای اتصال بخش های فلزی مفصل مصنوعی به استخوان های باقیمانده ران و ساق معمولا از چسب مخصوصی که به آن سیمان استخوان میگویند استفاده میشود.  
 


 بررسیهای قبل از جراحی

 • انجام آزمایشات خون وادرار طبق دستور پزشک .
 • انجام نوار قلب ،گرافی ریه و بررسی وضعیت قلبی و عروقی
 • انجام رادیوگرافی زانو یا اسکن استخوان طبق دستور پزشک و در صورت لزوم MRI
 • بر رسی و درمان هر نوع عفونت و حساسیت پوستی و تورم در قسمتهای پایین پا
 • بررسی و درمان هرگونه عفونتهای ادراری و مثانه ،پروستات و عفونتهای زنان
 • بررسی و درمان هر نوع عفونت دهان و دندان
 • قطع موقت برخی داروهای مصرفی مثل اسپرین

 

عوارض احتمالی جراحی

جراحی تعویض مفصل زانو برای بیشتر افراد بی خطر است، اما مانند هر جراحی دیگری مشکلاتی هم ممکن است به وجود آید که مهمترین انها شامل:

عفونت:عفونت ممکن است در اطراف پروتز یا برش جراحی ایجاد شود که می تواند در بیمارستان یا پس از ترخیص،رخ دهد ، گر چه احتمال عفونت مفصل مصنوعی زانو بعد از تعویض مفصل کمتر از دو  درصد است، ولی به علت اینکه در صورت وقوع بسیار خطرناک است، اقدامات سختگیرانه زیادی صورت می گیرد تا عفونت ایجاد نشود.
با این حال احتمال عفونت در کسانی که زخم های پوستی دارند، کسانی که عفونت ادراری یا تنفسی دارند، کسانی که مشکلات و عفونت های دهانی و دندانی دارند و در بیماران دیابتی و روماتیسمی بیشتر است.
اگر سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف باشد (مانند بیماری های مزمن کبدی، کلیوی، سرطان و ...) احتمال عفونت بعد از جراحی بیشتر است. نشانه های عفونت شامل تب، قرمزی و تورم  و حساسیت زانو و خروج ترشح از زخم جراحی است. بایستی در صورت بروز هر یک از علایم سریعا با پزشک معالج تماس گرفته شود.

 

 • لخته های خون: برخی افراد چند روز پس از جراحی زانو دچار ایجاد لخته خون در وریدهای ساق یا ران می شوند. علایم این عارضه، ایجاد تورم و درد در پاست. این لخته های خونی ممکن است عارضه مرگبار آمبولی ریوی ایجاد کنند. استفاده از نوارهای کشی، وسایل فشارنده و داروهای رقیق کننده خون، خطر ایجاد این لخته ها را کاهش می دهد. حرکت دادن پا و قوزک پا نیز برای پیشگیری از ایجاد لخته مهم است و ضروری است هرچه زودتر حرکت دادن آنها را شروع کنید. نشانه های آمبولی ریوی شامل تنگی نفس ناگهانی، درد قفسه سینه و سرفه کردن است.

 

 • شل شدگی : ممکن است با گذشت چند سال، کم کم قسمت هایی از استخوان اطراف مفصل مصنوعی جذب شده و از بین برود. این روند را استئولیز می نامند که می تواند در نهایت موجب لق شدن مفصل مصنوعی شود. در صورتی که شل شدگی قابل توجه باشد ممکن است نیاز به تعویض مجددمفصل باشد .

 

امادگی برای جراحی
اگر تصمیم دارید جراحی تعویض زانو انجام دهید، پیش از جراحی باید تغییراتی در خانه تان بدهید:

 

 • میله های ایمنی در دستشویی و حمام نصب شود.
 • فرش ها یا پا دری هایی که ممکن است روی آنها لیز خوردگی ایجاد شود ،جمع گردد.
 • چهارپایه ای برای بالا نگه داشتن پا هنگام نشستن روی صندلی تهیه گردد.
 • تهیه توالت فرنگی و صندلی پایه بلند

 

پس از جراحی این اصول کلی را برای بازگشت به فعالیت های معمول می توانید در نظر داشته باشید:

24 الی 48 ساعت بعد از جراحی بیمار با عصا یا واکر قادر به وزن گذاشتن و راه رفتن می باشد. حدود 4 الی 6 هفته فیزیوتراپی نوسط فیزیوتراپ خبره انجام می گردد  . پس از این مدت یعنی حدود 6 تا 8 هفته بتدریج قادر به انجام کارهای خانه ، برقراری رابطه زناشویی می باشد. پس از ۶ تا ۸ هفته، شنا و رانندگی قابل انجام است.


 

 • Hits: 324
 • علت اصلی ابتلا به آرتروز چیست؟

  به طور کلی براورد می‌شود سالانه حدود ۳۰ هزار مورد جراحی تعویض مفصل زانو درایران انجام گیرد و مهم‌ترین علتی که افراد را نیازمند تعویض مفصل زانو می‌کند، آرتروز و از بین رفتن غضروف مفصلی به دلایل مختلف است.

  مطالعه مطلب ...

 • درمان درد جلوی کشکک زانو

  از مهم ترین و رایج ترین علل درد زانو، مشکل کشکک آن است. برای درمان این درد از نشست و برخواست با شدت روی زانو خودداری کنید و بر روی دو زانو ننشینید و حرکات فیزیکی سنگین انجام ندهید.

  مطالعه مطلب ...

 • درباره آسیب های منیسک زانو بیشتر بدانید

  هر زانو دو منیسک دارد. یک منیسک خارجی و یک منیسک داخلی. منیسک ها از جنس بافت فیبروکارتیلاژ بسیار محکم و مرتجع می باشند. منیسک مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار گرفته وظیفه اصلی آن ها جذب شوک های ضربه ایست که به زانو وارد می شود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین میرسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو بشدت به یکدیگر کوبیده می شوند و منیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می دهد.

  مطالعه مطلب ...

 • در بیمارستان چه اقداماتی برای بیماری که زانو خود را جراحی کرده انجام می شود؟

  بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، بیمار چند روزی را در بیمارستان استراحت کرده و در این مدت داروهایی به وی داده می شود. در بخش، بیمار ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد که به تدریج بهبود می یابد.

  مطالعه مطلب ...

 • برخورد با آسیب های زانو

  التهاب، اولین واکنش طبیعی بدن است که بعد از وارد شدن آسیب به زانو رخ می دهد. که این التهاب منجر به درد و تورم و کاهش توانایی حرکت مفصل زانو خواهد شد. شکستن این سیکل التهابی می تواند منجر به تسریع بهبودی و کاهش درد شود. برای این امر باید کارهای زیر صورت گیرد :

  مطالعه مطلب ...

 • آیا دویدن به زانوی شما آسیب وارد می کند؟

  افراد بسیاری فکر می کنند دویدن برای زانو مضر است و می‌تواند به‌ تدریج موجب ساییدگی آن شود. ولی یک مطالعه جدید نشان داده است که دویدن برعکس می‌تواند التهاب در مفصل زانو را کاهش دهد.

  مطالعه مطلب ...

 • علت اصلی ابتلا به آرتروز چیست؟
 • درمان درد جلوی کشکک زانو
 • درباره آسیب های منیسک زانو بیشتر بدانید
 • در بیمارستان چه اقداماتی برای بیماری که زانو خود را جراحی کرده انجام می شود؟
 • برخورد با آسیب های زانو
 • آیا دویدن به زانوی شما آسیب وارد می کند؟