متخصصص ارتوپدی ، جراح زانو  و تعویض مفصل و آرتروز زانو در منطقه پاسداران

هر درد زانویی، آرتروز نیست

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
درد زانو رایج ترین  مشکل دستگاه اسکلتی عضلانی است . امروزه که از یک طرف آمادگی جسمانی مردم کم شده و از طرف دیگر آسیب های ورزشی بیشتر شده است زانو درد بیشتر از قبل دیده میشود.

بدون دانستن علت درد زانو، ورزش نکنید

حس درد بوسیله اعصاب منتقل میشود. اعصابی که حس درد زانو را منتقل میکنند به اعصابی که حس درد ناحیه لگن و مچ پا را منتقل میکنند نزدیک است پس درد مفصل زانو ممکن است در لگن یا در مچ پا حس شود و یا برعکس ممکن است منشا درد در ناحیه لگن یا مچ پا باشد ولی بصورت درد زانو حس شود.درد زانو

درد زانو

افرادی که به درد زانویی دچار هستند را می توان به 2 دسته تقسیم کرد، افراد جوانی که معمولا از لحاظ ورزشی بسیار فعال هستند و از درد جلوی زانو(کشکک) رنج می برند و درد آن ها بیشتر در موقعی که نشست و برخاست می کنند و یا از پله بالا و پایین می روند ایجاد می شود. دسته دوم افراد مُسنی هستند که با تخریب غضروف مفصل زانو رو به رو بوده، که برخی از آن ها مبتلا به آرتروز هستند.

پدیده تخریبی غضروفی مفصلی زانو را آرتروز زانو می گویند که در آن عوامل متعددی دخیل هستند اما شایع ترین علت آن فاکتور سن است. معمولا افراد با افزایش سن، سلول های غضروف ساز در مفصل زانو دیگر توانایی ساخت غضروف را ندارند و در نتیجه قطر غضروف به تدریج کم شده و به اصطلاح عام زانو دچار ساییدگی و فرد مبتلا به آرتروز زانو می شود.
وی در ادامه افزود:البته علل دیگری چون ضربه، شکستگی و لق زدن زانو که در سنین جوانی بسیار شایع تر است می تواند زانو را به تدریج تحت تاثیر قرار دهد علاوه بر آن فاکتورهای مکانیکی نیز در این عارضه نقش مهمی دارند مانند وزن بالا، که باعث می شود نیروی بیشتری روی زانوها وارد شود و ضعف عضلات و ناهماهنگی نیروی وارد شده به مفصل باعث ساییدگی زودرس شده و همچنین در کنار این دسته از عوامل فاکتورهای محوری نیز دخیل هستند مانند افرادی که زانوهای پرانتزی و ایکس دارند، در هرحال نسبت به افرادی که درگیر این چنین عارضه هایی نیستند در خطر ساییدگی و فشار مکانیکی بیشتری روی مفصل زانویشان هستند.
وی فاکتور جنسی را نیز بی تاثیر ندانست و گفت :همان طور که مو، پوست و... در زن و مرد متفاوت است این موضوع نیز از این قاعده مستثنا نیست. قدرت و میزان عمر غضروف ها و استخوان ها نیز در 2نوع جنس متفاوت است.

درد زانو

راههای کاهش درد زانو

این ارتوپد اظهار داشت:درد زیر کشکک زانو یکی از دردهای شایع در جوانان است که به علت متعادل نبودن عضلات، استفاده از پله ها، نحوه نشستن غلط و عدم ورزش مناسب بسیار در افراد کم سن شاهد مشکلات زانویی همراه با درد هستیم. لازم به ذکر است افراد بدانند هر درد زانویی، آرتروز نیست. بالا و پایین رفتن از پله ها ممکن است موجب تشدید درد و آسیب به زانوها شود، زیرا دلیل بروز این عارضه در جوانان بیشتر وجود مشکلات مربوط به کشکک است که به دلیل وارد آمدن فشار روی این ناحیه بروز می کند.
وی هشدار داد:افراد بدون ندانستن علت درد در ناحیه زانو هیچ کار خودسرانه ای اعم از انجام ورزش، مصرف برخی دارو و... نکنند چرا که با نا آگاهی ممکن است سلامت زانوی خود را به خطر بیندازند.
رئیس مرکز تحقیقات استخوان و مفاصل در پاسخ به این سوال که چه ورزش هایی برای افراد مبتلا به دردهای زانویی مفید است، گفت:هیچ متخصصی بدون دانستن علت درد زانو، ورزشی را به بیمار توصیه نمی کند چرا که ورزش و نرمش های زیادی برای تسکین درد زانو وجود دارد که متناسب با علت درد برای فرد تجویز می شود و اگر افراد خودسرانه و ندانسته از ورزش هایی چون پیاده روی ، شنا و... استفاده کنند نه تنها درد آن ها بهبود نمی یابد بلکه ممکن است باعث شدت آن شوند. برای مثال افرادی که آرتروز زانو دارند پیاده روی های طولانی مدت صدمه جدی به مفاصل آن ها وارد می کند.
کاظمی در خصوص استفاده از افراد از تردمیل گفت :کسانی که در هنگام ورزش با تردمیل دچار درد در ناحیه مفصل زانو می شوند از ورزش کردن مجدد با این دستگاه خودداری کند و بدون مشورت پزشک هرگز خودسرانه از تردمیل استفاده نکنند زیرا سرعت پیاده روی یکی از نکات مهم در بهبود و تشدید عارضه است.
وی در خصوص ارتباط نوع تغذیه با مشکلات زانویی به جام جم آنلاین گفت:مواد غذایی پروئین دار مهم ترین خوراکی هایی هستند که شما را در سنین پیری از پیدایش مشکلات زانویی در امان نگه می دارند. لبنیات، گوشت قرمز، ماهی، حبوبات و غلات از منابع غنی پروتئین هستند و تنها نکته در خصوص مصرف این دسته از خوراکی ها رعایت و کنترل وزن است. چرا که کنترل وزن می تواند از میزان فشاری که روی مفصل زانو وارد می شود، تاحد زیادی کم کند و با این کار نیروهایی که طی فعالیت های روزانه به مفصل تان وارد می شود، کمتر خواهند شد. درد زانویی که شما را از راه رفتن باز می دارد، باید بوسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

 • Hits: 61
 • علت اصلی ابتلا به آرتروز چیست؟

  به طور کلی براورد می‌شود سالانه حدود ۳۰ هزار مورد جراحی تعویض مفصل زانو درایران انجام گیرد و مهم‌ترین علتی که افراد را نیازمند تعویض مفصل زانو می‌کند، آرتروز و از بین رفتن غضروف مفصلی به دلایل مختلف است.

  مطالعه مطلب ...

 • درمان درد جلوی کشکک زانو

  از مهم ترین و رایج ترین علل درد زانو، مشکل کشکک آن است. برای درمان این درد از نشست و برخواست با شدت روی زانو خودداری کنید و بر روی دو زانو ننشینید و حرکات فیزیکی سنگین انجام ندهید.

  مطالعه مطلب ...

 • درباره آسیب های منیسک زانو بیشتر بدانید

  هر زانو دو منیسک دارد. یک منیسک خارجی و یک منیسک داخلی. منیسک ها از جنس بافت فیبروکارتیلاژ بسیار محکم و مرتجع می باشند. منیسک مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار گرفته وظیفه اصلی آن ها جذب شوک های ضربه ایست که به زانو وارد می شود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین میرسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو بشدت به یکدیگر کوبیده می شوند و منیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می دهد.

  مطالعه مطلب ...

 • در بیمارستان چه اقداماتی برای بیماری که زانو خود را جراحی کرده انجام می شود؟

  بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، بیمار چند روزی را در بیمارستان استراحت کرده و در این مدت داروهایی به وی داده می شود. در بخش، بیمار ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد که به تدریج بهبود می یابد.

  مطالعه مطلب ...

 • برخورد با آسیب های زانو

  التهاب، اولین واکنش طبیعی بدن است که بعد از وارد شدن آسیب به زانو رخ می دهد. که این التهاب منجر به درد و تورم و کاهش توانایی حرکت مفصل زانو خواهد شد. شکستن این سیکل التهابی می تواند منجر به تسریع بهبودی و کاهش درد شود. برای این امر باید کارهای زیر صورت گیرد :

  مطالعه مطلب ...

 • آیا دویدن به زانوی شما آسیب وارد می کند؟

  افراد بسیاری فکر می کنند دویدن برای زانو مضر است و می‌تواند به‌ تدریج موجب ساییدگی آن شود. ولی یک مطالعه جدید نشان داده است که دویدن برعکس می‌تواند التهاب در مفصل زانو را کاهش دهد.

  مطالعه مطلب ...

 • علت اصلی ابتلا به آرتروز چیست؟
 • درمان درد جلوی کشکک زانو
 • درباره آسیب های منیسک زانو بیشتر بدانید
 • در بیمارستان چه اقداماتی برای بیماری که زانو خود را جراحی کرده انجام می شود؟
 • برخورد با آسیب های زانو
 • آیا دویدن به زانوی شما آسیب وارد می کند؟