متخصصص ارتوپدی ، جراح زانو  و تعویض مفصل و آرتروز زانو در منطقه پاسداران
------.jpg

رباط زانو و پارگی آن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رباط به بافت نرمي گفته مي شود که دو استخوان را به هم متصل مي کند. محل اتصال دو استخوان رامفصل مي گويند .استخوان ران و استخوان ساق به وسيله يک سري رباط يا ليگامان به هم متصل مي شود  . زانو بزرگترین مفصل بدن است.

این مفصل از سه استخوان تشکیل شده است.  استخوان ران در پایین، واستخوان درشت نی و استخوان کشکک در بالا قرار دارد. قسمت انتهای پایینی ران روی ساق حرکات لولایی دارد و کشکک در فرورفتگی شبیه شیار به نام تروکلئار که در جلوی انتهای پایینی ران قرار دارد میتواند به طرف بالا و پایین حرکت کند. مفصل زانو لیگامان های قوی دارد که استخوانها را به یکدیگر متصل میکند. این لیگامان ها مانع میشوند که استخوان های تشکیل دهنده مفصل در هر جهتی حرکت کنند. در زانوچهار  نوع رباط اصلي داريم،  چهار رباط اصلی مفصل زانو عبارتنداز:

1.رباط متقاطع جلویی(ACL) یا رباط صلیبی قدامی 2.رباط متقاطع پشتی(PCL) یا رباط صلیبی خلفی 3.رباط طرفی داخلی(MCL) یا رباط طرفی درشت نی 4.رباط طرفی خارجی(LCL) یا رباط طرفی نازک نی

رباط‌های طرفی(کولترال) زانو بیشتر در ایجاد پایداری از طرفین مفصل نقش دارند.رباط‌های متقاطع(صلیبی)داخل کپسولی هستند که بیشتر باعث افزایش پایداری مفصل  از سمت جلو و عقب می گردند.

بنا براین وظیفه رباط متقاطع جلویی، محدود کردن حرکت استخوان درشت نی به جلو و چرخش داخلی آن در عمل صاف کردن زانو است.این رباط همچنین تا حدودی از حرکت استخوان ران به سمت عقب روی درشت نی ثابت جلوگیری می کند.


اگر اين رباط (ACL) پاره شود استخوان ساق يا همان درشت نی به سمت جلو جابه جا مي شود و به همین دلیل فرد اسیب دیده احساس خالي شدن پا يا givingway   همراه با شنیدن صدایی ناگهانی شبیه popمي کند. شخص ممکن است احساس کند زانویش از زیر تنه اش در میرود و ناپایدار شده است و بعد از آن درد شدید همراه با ایجاد تورم و کاهش دامنه حرکت زانو طی روز اول بعد از پارگی ایجاد میشود. در بسیاری اوقات بدنبال پاره شدن رباط، خون زیادی در داخل مفصل زانو جمع می گردد.

معمولا درد و تورم و محدودیت حرکتی بعد از چند هفته یا چند ماه خودبخود خوب میشود ولی به علت عدم وجود رباط سالم زانو ناپایدار خواهد شد و بیمار دچار پیچ خوردگی زانو شده و احساس عدم امنیت از عملکرد زانوی مبتلا هنگام ورزش و دویدن و حتی پیاده روی کرده و بدنبال آن دچار تورم و دردناک شدن زانو میشود. فرد اسیب دیده احساس بی ثباتی در زانو می کند و میگوید که در راه رفتن و تغییر جهت دادن زانویش خالی می کند . بعضی از بیماران فقط در حالت تند رفتن ،دویدن یا از پله پایین آمدن دچار درد یا خالی کردن زانو می شوند .بی توجهی به این علایم سبب میگردد، عناصر دیگر زانو بخصوص غضروف و منیسک ها دچار اسیب شوند.

 

       پارگی ACL در برخی ورزش ها مثل  فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ،اسکی، کشتی و ورزش های رزمی   شایعتر  اتفاق می افتد. اگر چه تصادفات  وسایل نقلیه (اتومبیل ، موتور سیکلت) و سقوط از ارتفاع نیز از علل شایع پارگی رباط قدامی زانومیباشند. افرادي  که پاي آنها حالت پرانتزي  دارد نسبت به يک فرد عادي برای پارگی رباط صلیبی مستعدترند.  ميزان  پارگي  رباط صليبي  قدامي در خانم ها ، به اين دليل  که ورزش هاي حرفه اي  کمتر انجام مي دهند ،کمتر است . خانم ها چون شياري  که در جلوي  زانوي  آنها است  باریکتر میباشد ، فشاري که روي رباط  صليبي  قدامي  فرد وارد مي شود  او را بيشتر  مستعد اين پارگي  ميکند.  همينطور  تغييرات  هورموني  و افزایش استروزن دليل ديگر استعداد خانم ها جهت پارگی رباط است. افرادي که وزن  زياد  دارند  به پاره شدن رباط صليبي  قدامي ياACL  مستعدتر هستند.  

تشخیص پارگی  با بررسی کامل سابقه پزشکی و شرح حال بیمار و معاینه شروع می شود، سپس پزشک روش‌های تشخیصی دیگر که شامل ام آرای و آرتروسکوپی می باشد را تجویز می کند .ام آر ای   MRI  با قطعیت بیشتری ضایعه را نشان می دهد .در آرتروسکوپی جراح به صورت مستقیم با آرتروسکوپ پارگی رباط را مشاهده می کند

رباط صليبي اگر واقعا پاره شود درمان آن فقط جراحي است. اگر در واقع  فقط کشیدگی باشد درمان آن غيرجراحي است ولي اگر کامل پاره شود درمان قطعا جراحي خواهد بود. براي آن که بيمار براي عمل جراحي آماده شود بايد يک سري درمان هاي غيرجراحي روي آن انجام شود و بعد جراحي صورت بگيرد.
در اکثر موارد اگر رباط صليبي قدامي يا ACL پاره شود عمل جراحي نبايد زود هنگام صورت پذیرد.
بايد زانو با فیزیوتراپی دامنه حرکتی خود را به دست آورد و تورم آن از بین برود و سپس بازسازی رباط آسیب دیده بصورت تاخیری انجام شود. هدف از درمان جراحی این ضایعه بازگرداندن پایداری به زانو است بطوری که بیمار بتواند به فعالیت های ورزشی خود برگردد. پارگی های لیگامان متقاطع قدامی قابل ترمیم نمیباشند و باید توسط رباط دیگری از خود فرد که  اتوگرافت گفته می شود و یا بجای آن از گرافتی که از فرد فوت شده گرفته میشود برای پیوند استفاده شود. به این نوع گرافت آلوگرافت میگویند.لذا  در جراحی بجای لفظ ترمیم از واژه بازسازی استفاده میشود.
حدود سه تا  شش ماه برای بازگشت ورزشکار به ورزش مورد نیاز است. جراحی بازسازی لیگامان متقاطع قدامی  بصورت بسته و با استفاده از آرتروسکوپ انجام میشود.


 پارگی لیگامان متقاطع قدامی بدون انجام عمل جراحی بهبود نمیابد. با این حال در افراد مسن که علایم ارتروز در زانو ایجاد شده،در بچه ها ، و در کسانی که فعالیت بدنی کمی دارند ،میتوان از درمان غیر جراحی استفاده کرد. در این افراد مدتی اندام را بیحرکت کرده و بعد از کاهش تورم زانو و تقویت عضلات ران به فعالیت های روزمره زندگی بر میگردند. بنا براین درمان جه با عمل جراحی باشد و چه بدون آن، بیمار نیاز به انجام فیزیوتراپی دارد. که این فیزیوتراپی هم جهت بدست آوردن حرکات کامل زانو و هم  تقویت عضلات اطراف زانو می باشد تا اندام جهت انجام حرکات ورزشی اماده گردد.


 

 • Hits: 334
 • علت ناتوانی و ضعف عمومی زانو چیست؟

  ناتوانی و ضعف عمومی زانو ازعلائم بسیاری از آسیب دیدگی های زانو و مرکز اصلی توجه در طول مرحله توانبخشی است. شکایت از زانو درد در میان افراد مسن بسیار متداول است. در طول فرآیند پیری، مفاصل و عضلات ضعیف می شوند.ضعف زانو

  مطالعه مطلب ...

 • درباره آرتروز این 5 نکته را باید بدانید, حتی اگر جوان هستید!

  صرف قرار داشتن شما در دهه 20 و یا 30 زندگیتان به این معنا نیست که امکان ابتلا به  آرتروز در بدنتان وجود ندارد. در این مقاله نکاتی که هر فرد جوانی باید در مورد این بیماری دردناک بداند را گردآوری کرده ایم.

  مطالعه مطلب ...

 • جراحی آرتروسکوپی زانو چیست و چه موقع باید انجام شود؟

  آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی است که مشکلات مفصل زانو را تشخیص داده و درمان می‌کند. در طول این عمل، جراح یک برش خیلی کوچک ایجاد می‌کند و یک دوربین خیلی کوچک به نام آرتروسکوپ را وارد زانو می‌کند.

  مطالعه مطلب ...

 • پارگی رباط صلیبی قدامی ACL در مفصل زانو. علائم و درمان

  یکی از شایعترین آسیب های زانو، کشیدگی یا پارگی لیگامان متقاطع (صلیبی) قدامی (جلویی) است که معمولا در حین ورزش های پرتحرکی مثل فوتبال یا والیبال ایجاد میشود.

  مطالعه مطلب ...

 • آسیب رباط صلیبی قدامی و درمان

  صدمات این لیگامان در بین ورزشکاران و افرادی که سطح فعالیت فیزیکی بالایی دارند شایع است و به عنوان یکی از شایع ترین آسیب های اندام تحتانی در ورزشکاران به شمار می آید.

  مطالعه مطلب ...

 • چگونه به آرتروز مبتلا نشویم/ بعد از 40 سالگی بیشتر مراقب باشید

  اگر بیش از 40 سال دارید و درد و خشکی مفاصل ناشی از تخریب غضروف بین مفصلی تشخیص داده شده است، به آرتروز مبتلا شده‌اید.
   

  مطالعه مطلب ...

 • علت ناتوانی و ضعف عمومی زانو چیست؟
 • درباره آرتروز این 5 نکته را باید بدانید, حتی اگر جوان هستید!
 • جراحی آرتروسکوپی زانو چیست و چه موقع باید انجام شود؟
 • پارگی رباط صلیبی قدامی ACL در مفصل زانو. علائم و درمان
 • آسیب رباط صلیبی قدامی و درمان
 • چگونه به آرتروز مبتلا نشویم/ بعد از 40 سالگی بیشتر مراقب باشید