متخصصص ارتوپدی ، جراح زانو  و تعویض مفصل و آرتروز زانو در منطقه پاسداران

پی آر پی چیست ؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


در سال های اخیر و با پیشرفت دانش پزشکی، از پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی)  در  رشته های مختلف پزشکی مثل جراحی زیبایی، جراحی پلاستیک ، جراحیهای فک و صورت،  جراحی دهان و دندان، جراحی قلب ،جراحی های مغز و اعصاب، ارتوپدی، پزشکی ورزشی، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی، موارد سوختگی و پزشکی پوست، مو و زیبایی استفاده می شود. در این روش، با بکارگیری تکنیک فرآیند جداسازی پلاسما و تغلیظ پلاکت از خون خود فرد، از آن برای خود وی استفاده می شود و به عنوان روشی نوین و جدید وارد دنیای طب شده است.


هرچند خون یک ماده‌ی مایع (یا همان پلاسما) است، اما دارای ذرات جامدی نیز می‌باشد (گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید  و پلاکت). پلاکت‌ها به جهت اهمیت کلیدی که در لخته شدن خون دارند، شناخته شده هستند. اما پلاکت‌ها دارای صدها نوع پروتئین مختلف هستند که در اصطلاح به این پروتئین‌ها فاکتور‌های رشد گفته می‌شود. این فاکتورهای رشد، نقش اساسی در بازسازی بافت‌های بدن و بهبودی آسیب دیدگی‌ها دارند.

پی آر پی در واقع پلاسمایی است که دارای تعداد بسیار زیادی از ذرات پلاکت می‌باشد. میزان پلاکت موجود در PRP از میزان موجود در خون در حالت عادی، بسیار بیشتر است. غلظت پلاکت موجود در پلاسمای غنی شده می‌تواند تا 5 برابر بیشتر از حالت عادی باشد.


مزایای پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) درمانی نسبت به روش های درمانی دیگر:

۱-در پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی)  از سلول های خود فرد استفاده می شوAutologous PRP
۲-یک روش غیرتهاجمی بوده، عوارض آن بسیار ناچیز است .
۳-پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) اثر و ماندگاری طولانی دارد.
۴-عوارض احتمالی انتقال بیماری، ابتلا به بیماری های واگیر ، پس زدن و عفونت وجود ندارد
۵-با توجه به کیت های مخصوص، روند کاری بسیار ساده و کاملا استریل است.
۶-پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) نسبت به روش های مشابه مثل جراحی های زیبایی هزینه پائین تری دارد.
۷-هم در زنان و هم در مردان موثر بوده و هیچ نوع محدودیت سنی و جنسیتی ندارد.
۸-این درمان تقریبا بی درد است و بیمار به راحتی آن را تحمل می کند.
۹-تقریبا در همه نواحی بدن قابل استفاده بوده و محدودیتی در این زمینه ندارد .
۱۰-پذیرش بسیار زیادی از سوی بیمار دارد.
۱۱-بیمار نیازی به بستری و استراحت ندارد.
۱۲-کم یا زیاد بودن مقدار تزریق خطرناک نیست.
۱۳-به روش های مختلف تزریقی، موضعی و غیره،  قابل استفاده است.
۱۴-پلاسمای غنی از پلاکتPRP (پی آر پی) به عنوان یک ماده طبیعی عمل می کند.
۱۵-عدم بروز سرطان و موتاژن بودن
۱۶-با توجه به وجود آنتی بادی ها در پلاسما به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند.
۱۷-از نظر ایمونولوژی خنثی است و هیچگونه حساسیت یا آلرژی ایجاد نمی کند.
۱۸-به صورت کاملاٌ استریل و از وسایل یک بار مصرف و به صورت بسته انجام می شود، پس خون با هوای آزاد در تماس نیست.
۱۹-به غیر از محلول ضد انعقاد، هیچگونه ماده دیگری برای تهیه PRP مورد استفاده قرار نمی گیرد.
۲۰-برای سیستم ایمنی بدن عامل پاتوژن محسوب نمی شود و عاری از بیماری های قابل انتقالی نظیر HIV و هپاتیت است.


کدام نواحی بدن می‌توانند از تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت بهره مند شوند؟

آسیب‌های حاد رباط‌ها و عضلات
بیشترین شهرت و محبوبیتی که روش پی آر پی تاکنون داشته است به خاطر درمان آسیب دیدگی‌های حاد ورزشی  مانند آسیب عضلات و رباط‌ها بوده است. تاکنون از روش PRP برای درمان آسیب دیدگی‌های شایع ورزشی مانند کشیدگی عضله‌ی همسترینگ در پشت ران پا و کشیدگی تاندون‌ها و رباط‌های زانو، در بسیاری از ورزشکاران استفاده شده است. با این وجود هیچ شواهد مشخصی برای اثبات تاثیرگذاری این روش بر بهبودی این گونه آسیب‌ها وجود ندارد.

آرتروز زانو
برخی تحقیقات اولیه بر روی تاثیرات تزریق PRP در درمان آرتروز زانو و  درد زانو ، در حال انجام هستند. هنوز بسیار زود است که تصمیم بگیریم که این روش درمانی آیا نسبت به درمان‌های موجود موثر‌تر هست یا خیر.

 شکستگی‌ها
در مواردی جهت درمان برخی شکستگی‌ها که دچار مشکلات دیر جوش خوردن یا جوش نخوردن بوده‌اند، برای تسریع روند بهبودی بیمار از تزریق پی آر پی به صورت محدود استفاده شده است. این روش تاکنون تاثیرات چندان چشمگیری نداشته است.

جراحی
به تازگی در حین انجام برخی از جراحی‌های خاص، از PRP برای کمک به روند بهبودی بافت‌ها استفاده می‌شود. اولین بار از این روش برای جراحی شانه و ترمیم تاندون‌های روتاتور کاف شانه که دچار پارگی شده‌ بودند، استفاده شد. اما تاکنون تاثیر استفاده از پی آر پی در چنین جراحی‌هایی، بسیار کم یا درحد صفر بوده است. جراحی که برای ترمیم پارگی رباط‌های زانو، خصوصا رباط صلیبی قدامی، یکی دیگر ار مواردی است که در آن از تزریق PRP استفاده می‌شود. در این مورد نیز، تاثیرات تزریق PRP بسیار ناچیز بوده است.

مراحل درمان باPRP

برای تهیه‌ی پی آر پی ابتدا باید از بیمار خون گرفته شود. در ابتدا متخصص طب فیزیکی، مقداری از خون بیمار را با سرنگ می‌گیرد و سپس آن  را در سانتریفیوژ قرار می‌دهد. در این دستگاه ذرات پلاکت از سایر قسمت‌های خون جدا می‌شود. سپس پلاکت غنی شده با خون باقی مانده ترکیب می‌شود.  سپس ماده در ناحیه آسیب دیده (مثلا مفصل زانو) تزریق خواهد شد. تزریقات PRP دارای فاکتورهای رشد هستند و موجب تحریک سلول‌ها برای بازسازی بافت آسیب دیده می‌شوند. تزریق این ماده همچنین موجب فروکش کردن التهاب و در نتیجه بهبود علائم ناشی از آسیب دیدگی می‌شود.


مزایای پی آر پی (PRP)
روش PRP یک روش موفقیت آمیز است که به کارگیری آن روز به روز رو به افزایش است و اثر بخشی آن بر ترمیم آسیب‌ها و بافت‌های نرم به اثبات رسیده است.
اصلی‌ترین مزیت پی آر پی این است که می‌توان به کمک آن لزوم انجام جراحی و یا گذراندن دوره‌ی ریکاوری بسیار طولانی مدت را برطرف کرد.
این روش را می‌توان برای افردی که کاندید انجام جراحی نیستند نیز مورد استفاده قرار داد.
PRP یک روش کم تهاجمی است که کمترین میزان خطرات و عوارض احتمالی را دارد. در این روش از سلول‌های طبیعی خود بدن و پروسه‌ی بیولوژیکی بدن برای ترمیم بافت‌ها استفاده می‌شود.
ریکاوری با PRP اغلب بسیار سریع‌تر از روش‌های جراحی است.
از انجایی که از خون خود شما استفاده می‌شود، احتمال انتقال عوامل عفونی به بدن شما و ریسک بروز واکنش آلرژیک وجود ندارد.


PRP چگونه عمل می‌کند؟
هرچند به درستی مشخص نیست که PRP چگونه در بدن عمل می‌کند، اما مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که افزایش فاکتورهای رشد (که در پی آر پی موجود هستند) در ناحیه آسیب دیده، به روند بهبودی آسیب دیدگی  سرعت می‌بخشد. از روش PRP به دو شیوه‌ی مختلف برای تسریع روند بهبودی استفاده می‌شود:

PRP را می‌توان در ناحیه‌ی آسیب دیده تزریق کرد. برای مثال التهاب تاندون آشیل آسیبی است که در افراد دونده و تنیس بازان مشاهده می‌شود. در این موار محل اتصال تاندون به استخوان پاشنه‌ی پا، ملتهب، دردناک و متورم می‌شود. در این موارد ترکیبی از PRP و داروی بیحس کننده‌ی موضعی در این محل تزریق می‌شود. بعد از تزریق PRP ممکن است درد پاشنه برای یک تا دو هفته کمی شدیدتر شود، اما بعد از این مدت روند بهبودی بیمار آغاز خواهد شد. ممکن است چند هفته طول بکشد که بیمار نتایج مثبت این درمان را مشاهده کند.
در مواردی می‌توان از روش تزریق پی آر پی برای تسریع روند بهبودی بعد از جراحی استفاده نمود. در برخی از جراحی‌ها مانند جراحی مربوط به پارگی کامل رباط متصل به پاشنه‌ی پا، می‌توان با تزریق PRP پس از جراحی، روند بهبودی رباط را سرعت بخشید. در این موارد، ماده‌ی PRP به روش مخصوصی تهیه می‌شود که بعد از تزریق دقیقا اطراف بافت آسیب دیده را احاطه کند.
هرچند خون یک ماده‌ی مایع (یا همان پلاسما) است، اما دارای ذرات جامدی نیز می‌باشد (گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید  و پلاکت). پلاکت‌ها به جهت اهمیت کلیدی که در لخته شدن خون دارند، شناخته شده هستند. اما پلاکت‌ها دارای صدها نوع پروتئین مختلف هستند که در اصطلاح به این پروتئین‌ها فاکتور‌های رشد گفته می‌شود. این فاکتورهای رشد، نقش اساسی در بازسازی بافت‌های بدن و بهبودی آسیب دیدگی‌ها دارند.

پی آر پی در واقع پلاسمایی است که دارای تعداد بسیار زیادی از ذرات پلاکت می‌باشد. میزان پلاکت موجود در PRP از میزان موجود در خون در حالت عادی، بسیار بیشتر است. غلظت پلاکت موجود در پلاسمای غنی شده می‌تواند تا 5 برابر بیشتر از حالت عادی باشد.


پلاکت غنی از پلاسما (PRP) چیست؟
نکات مهم  در رابطه با پی آر پی بیمار باید 1 هفته قبل و 2 هفته بعد درمان داروهای ضد فعالیت پلاکت مانند آسپرین را قطع کند. همچنین انجام   پی آر پی زانو را باید تا 2 هفته بعد از خوردن کورتن خوراکی و 4 هفته  بعد از انجام کورتن داخل مفصلی به تأخیر انداخت. داروهای NSAID یعنی مسکن‌های از دسته بروفن، دیکلوفناک،  ناپروکسن و داروهای مشابه باید 48 تا 72 ساعت قبل از تزریق قطع شود. استفاده از استامینوفن و پمادهای ضد درد قبل و بعد از تزریق ممنوعیتی ندارد. توجه شود که همزمانی برنامه توان‌بخشی  1 هفته بعد درمان جزء اساسی درمان می‌باشد و هم در حداکثری جواب پی آر پی تأثیر دارد و هم موجب حداکثری جواب درمان می‌شود.

شایع‌ترین بیماری‌هایی که پی آر پی در آن‌ها کاربرد دارد، عبارت‌اند از:

آرتروز درجه 1 تا 3
منیسک  زانو در پارگی درجه 2 و 3
پارگی رباط صلیبی زانو مانند A.C.L به‌صورت ناکامل
درمان درد زانو جوانان یا کندرومالاسی با تزریق  پی آر پی در زانو
درمان تاندونیت های شانه و دردهای مزمن شان
آرنج تنیس بازان مقاوم به درمان
همچنین پی آر پی در درمان خار پاشنه هم موثر است

 • Hits: 658
 • علت اصلی ابتلا به آرتروز چیست؟

  به طور کلی براورد می‌شود سالانه حدود ۳۰ هزار مورد جراحی تعویض مفصل زانو درایران انجام گیرد و مهم‌ترین علتی که افراد را نیازمند تعویض مفصل زانو می‌کند، آرتروز و از بین رفتن غضروف مفصلی به دلایل مختلف است.

  مطالعه مطلب ...

 • درمان درد جلوی کشکک زانو

  از مهم ترین و رایج ترین علل درد زانو، مشکل کشکک آن است. برای درمان این درد از نشست و برخواست با شدت روی زانو خودداری کنید و بر روی دو زانو ننشینید و حرکات فیزیکی سنگین انجام ندهید.

  مطالعه مطلب ...

 • درباره آسیب های منیسک زانو بیشتر بدانید

  هر زانو دو منیسک دارد. یک منیسک خارجی و یک منیسک داخلی. منیسک ها از جنس بافت فیبروکارتیلاژ بسیار محکم و مرتجع می باشند. منیسک مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار گرفته وظیفه اصلی آن ها جذب شوک های ضربه ایست که به زانو وارد می شود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین میرسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو بشدت به یکدیگر کوبیده می شوند و منیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می دهد.

  مطالعه مطلب ...

 • در بیمارستان چه اقداماتی برای بیماری که زانو خود را جراحی کرده انجام می شود؟

  بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، بیمار چند روزی را در بیمارستان استراحت کرده و در این مدت داروهایی به وی داده می شود. در بخش، بیمار ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد که به تدریج بهبود می یابد.

  مطالعه مطلب ...

 • برخورد با آسیب های زانو

  التهاب، اولین واکنش طبیعی بدن است که بعد از وارد شدن آسیب به زانو رخ می دهد. که این التهاب منجر به درد و تورم و کاهش توانایی حرکت مفصل زانو خواهد شد. شکستن این سیکل التهابی می تواند منجر به تسریع بهبودی و کاهش درد شود. برای این امر باید کارهای زیر صورت گیرد :

  مطالعه مطلب ...

 • آیا دویدن به زانوی شما آسیب وارد می کند؟

  افراد بسیاری فکر می کنند دویدن برای زانو مضر است و می‌تواند به‌ تدریج موجب ساییدگی آن شود. ولی یک مطالعه جدید نشان داده است که دویدن برعکس می‌تواند التهاب در مفصل زانو را کاهش دهد.

  مطالعه مطلب ...

 • علت اصلی ابتلا به آرتروز چیست؟
 • درمان درد جلوی کشکک زانو
 • درباره آسیب های منیسک زانو بیشتر بدانید
 • در بیمارستان چه اقداماتی برای بیماری که زانو خود را جراحی کرده انجام می شود؟
 • برخورد با آسیب های زانو
 • آیا دویدن به زانوی شما آسیب وارد می کند؟