متخصصص ارتوپدی ، جراح زانو  و تعویض مفصل و آرتروز زانو در منطقه پاسداران

پارگی منیسک زانو ،علایم و درمان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 


 مینیسک بافت هلالی غضروفی است که بین استخوان درشت نی و ران قرار می گیرد. در هر زانو دو منیسک یکی در سمت داخل و دیگری در قسمت خارجی زانو قرار دارد.

منیسک داخلی بیشتر در پایداری و ثبات مفصل زانو نقش دارد و اهمیت اصلی منیسک خارجی در انتقال نیروی وزن می باشد. مینیسک ها مثل ضربه گیر عمل کرده و نیروی ناشی از وزن بدن را در سطح وسیعتری روی سطح پایینی ران و فوقانی درشت نی پخش می کنند .ضمنا با مشارکت رباط های اطراف زانو که در شماره قبل به ان اشاره شد ،باعث پایداری مفصل زانو در تمام محدوده حرکتی از جمله خم و راست شدن زانو شده و چرخش داخلی و خارجی مفصل زانو را محدود می کنند. مینیسک همچنین در لغزنده کردن مفصل زانو مشارکت دارند .


علت پارگی منیسک:
معمولا علت پارگی مینیسک زانو حالتی است که در آن ها  حرکات چرخشی که گاهی با صاف کردن یا خم کردن بیش از حد زانو همراه هستند،ایجاد می شود. به عبارت دیگر پارگی  زمانی اتفاق می افتد که پا روی زمین ثابت است و یک نیروی چرخشی به آن وارد می شود. این حالت هم بطور شایع در ورزشهایی مثل فوتبال ، والیبال ،بسکتبال و اسکی ایجاد می گردد.البته سقوط از ارتفاع و زمین خوردن و تصادف نیز از علل شایع پارگی می باشند.
 
علائم پارگی:
اولین علامت پارگی منیسک ، درد است. البته درد ممکن است خفیف یا شدید باشد.
در پارگی های خفیف منیسک (درجات پایین پارگی) ،فرد می تواند بعد از پارگی، با درد مختصری به فعالیت خود ادامه دهد. البته درد با بلند شدن از روی زمین یا دو زانو نشستن بیشتر می شود.ممکن است زانو ورم کند ولی درد و ورم بعد ازجند روز از بین می رود، اما ممکن است با خم و راست شدن یا چرخش زانو درد برگردد.در پارگی های شدید، درد و ورم زانو بلافاصله بعد از ضربه ایجاد می شود و ورم طی 2 تا 3 روز بعد از ضربه بیشتر می شود. در اثر گیر کردن تکه هایی از منیسک پاره شده در مفصل، ممکن است زانو قفل شده و فرد نتواند زانوی خود را کاملا صاف کند. فرد در زانوی خود احساس عدم تعادل می کند..در پارگی منیسک داخلی، درد در سطح داخلی زانو و در پارگی منیسک خارجی، درد در سطح خارجی زانو احساس می شود.پارگی منیسک گاهی در خود فرد قابل احساس میباشد. مثل اینکه چیزی در داخل زانو با صدای تق پاره شده باشد.اگر پارگی منیسک در یک سوم سطح خارجی آن ایجاد شود، بدلیل خونرسانی خوب این منطقه می تواند موجب خونریزی داخل مفصل زانو (همارتروز) شود.
 اگر به علائم حاد بعد از پارگی منیسک بی توجهی شود، معمولا این علائم بعد از گذشت چند هفته از بین رفته و یا تخفیف می یابد. با این حال علائمی برای بیمار باقی می مانند.مهم ترین علائم مزمن پارگی منیسک بعد از چند هفته ورم زانو یا همان اب اوردن زانو  در اثر افزایش مایع مفصلی زانومی باشد. این ورم می تواند هر وقت به زانو فشار زیادی وارد شود، بصورت دوره ای بیشتر شود. از علایم مزمن دیگر ،درد در سطح مفصلی درست در جایی که منیسک قرار دارد می باشد. درد با فشار بر روی محل آسیب بیشتر میشود .قفل شدن زانو که بصورت گاهگاهی ایجاد شده و مانع از باز شدن یا خم شدن زانو میشود. بعضی بیماران زانو را با انجام حرکاتی از حالت قفل شده خارج میکنند.
خالی شدن زانو یا احساس ناپایداری زانو که در این حال بیمار شبیه پارگی رباط صلیبی احساس میکند زانویش ناپایدار بوده و  حین راه رفتن به ناگهان در رفته و خالی میشود. لاغر شدن عضلات چهارسر ران وایجاد صدا در زانو  حین خم و راست شدن از علایم پارگی مزمن دیگر می باشد.
جهت تشخیص پزشک علاوه بر معاینات بالینی  ،گاهی از ام‌آرآی (MRI)، آرتروگرافی، و آرتروسکوپی استفاده می نماید.
درمان:
زمانیکه علایم بیمار شدید بوده و فعالیت‌های روزمره اش را دچار اختلال نماید،به جراحی نیاز است.درد و تورم شدید، قفل شدگی مکرر که سبب ضعف و آتروفی عضله چهارسر ران می شود، لزوم دخالت جراحی را مطرح می کند . با توجه به سن بیمار ،نوع ،اندازه و محل پارگی منیسک و حاد یا مزمن بودن ان ، درمان متفاوت می باشد. یک سوم خارجی منیسک دارای خونرسانی خوبی می باشد و احتمال ترمیم پارگی هایی که در این ناحیه ایجاد می شوند بطور خودبخودی یا با عمل جراحی وجود دارد . خصوصا در صورتی که بیمار جوان باشد. دو سوم داخلی منیسک خونرسانی ندارد و احتمال ترمیم پارگی این نواحی وجود ندارد لذا درمان این پارگی ها در صورتی که ایجاد قفل شدگی تورم و محدودیت حرکت در زانو نماید و با درمان فیزیوتراپی و دارویی بهبودی نیابد ،جراحی است و بدلیل عدم امکان ترمیم با بخیه زدن ،آن قسمت از منیسک پاره شده که بصورت یک زائده در کنار بدنه اصلی منیسک قرار گرفته ،از زانو خارج می شود که به این جراحی ، منیسکتومی می گویند. خارج کردن منیسک موجب افزایش احتمال بروز استئوآرتریت در زانو می شود.

 

 • Hits: 765
 • علت اصلی ابتلا به آرتروز چیست؟

  به طور کلی براورد می‌شود سالانه حدود ۳۰ هزار مورد جراحی تعویض مفصل زانو درایران انجام گیرد و مهم‌ترین علتی که افراد را نیازمند تعویض مفصل زانو می‌کند، آرتروز و از بین رفتن غضروف مفصلی به دلایل مختلف است.

  مطالعه مطلب ...

 • درمان درد جلوی کشکک زانو

  از مهم ترین و رایج ترین علل درد زانو، مشکل کشکک آن است. برای درمان این درد از نشست و برخواست با شدت روی زانو خودداری کنید و بر روی دو زانو ننشینید و حرکات فیزیکی سنگین انجام ندهید.

  مطالعه مطلب ...

 • درباره آسیب های منیسک زانو بیشتر بدانید

  هر زانو دو منیسک دارد. یک منیسک خارجی و یک منیسک داخلی. منیسک ها از جنس بافت فیبروکارتیلاژ بسیار محکم و مرتجع می باشند. منیسک مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار گرفته وظیفه اصلی آن ها جذب شوک های ضربه ایست که به زانو وارد می شود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین میرسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو بشدت به یکدیگر کوبیده می شوند و منیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می دهد.

  مطالعه مطلب ...

 • در بیمارستان چه اقداماتی برای بیماری که زانو خود را جراحی کرده انجام می شود؟

  بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، بیمار چند روزی را در بیمارستان استراحت کرده و در این مدت داروهایی به وی داده می شود. در بخش، بیمار ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد که به تدریج بهبود می یابد.

  مطالعه مطلب ...

 • برخورد با آسیب های زانو

  التهاب، اولین واکنش طبیعی بدن است که بعد از وارد شدن آسیب به زانو رخ می دهد. که این التهاب منجر به درد و تورم و کاهش توانایی حرکت مفصل زانو خواهد شد. شکستن این سیکل التهابی می تواند منجر به تسریع بهبودی و کاهش درد شود. برای این امر باید کارهای زیر صورت گیرد :

  مطالعه مطلب ...

 • آیا دویدن به زانوی شما آسیب وارد می کند؟

  افراد بسیاری فکر می کنند دویدن برای زانو مضر است و می‌تواند به‌ تدریج موجب ساییدگی آن شود. ولی یک مطالعه جدید نشان داده است که دویدن برعکس می‌تواند التهاب در مفصل زانو را کاهش دهد.

  مطالعه مطلب ...

 • علت اصلی ابتلا به آرتروز چیست؟
 • درمان درد جلوی کشکک زانو
 • درباره آسیب های منیسک زانو بیشتر بدانید
 • در بیمارستان چه اقداماتی برای بیماری که زانو خود را جراحی کرده انجام می شود؟
 • برخورد با آسیب های زانو
 • آیا دویدن به زانوی شما آسیب وارد می کند؟