متخصصص ارتوپدی ، جراح زانو  و تعویض مفصل و آرتروز زانو در منطقه پاسداران

پارگی منیسک زانو ،علایم و درمان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 


 مینیسک بافت هلالی غضروفی است که بین استخوان درشت نی و ران قرار می گیرد. در هر زانو دو منیسک یکی در سمت داخل و دیگری در قسمت خارجی زانو قرار دارد.

منیسک داخلی بیشتر در پایداری و ثبات مفصل زانو نقش دارد و اهمیت اصلی منیسک خارجی در انتقال نیروی وزن می باشد. مینیسک ها مثل ضربه گیر عمل کرده و نیروی ناشی از وزن بدن را در سطح وسیعتری روی سطح پایینی ران و فوقانی درشت نی پخش می کنند .ضمنا با مشارکت رباط های اطراف زانو که در شماره قبل به ان اشاره شد ،باعث پایداری مفصل زانو در تمام محدوده حرکتی از جمله خم و راست شدن زانو شده و چرخش داخلی و خارجی مفصل زانو را محدود می کنند. مینیسک همچنین در لغزنده کردن مفصل زانو مشارکت دارند .


علت پارگی منیسک:
معمولا علت پارگی مینیسک زانو حالتی است که در آن ها  حرکات چرخشی که گاهی با صاف کردن یا خم کردن بیش از حد زانو همراه هستند،ایجاد می شود. به عبارت دیگر پارگی  زمانی اتفاق می افتد که پا روی زمین ثابت است و یک نیروی چرخشی به آن وارد می شود. این حالت هم بطور شایع در ورزشهایی مثل فوتبال ، والیبال ،بسکتبال و اسکی ایجاد می گردد.البته سقوط از ارتفاع و زمین خوردن و تصادف نیز از علل شایع پارگی می باشند.
 
علائم پارگی:
اولین علامت پارگی منیسک ، درد است. البته درد ممکن است خفیف یا شدید باشد.
در پارگی های خفیف منیسک (درجات پایین پارگی) ،فرد می تواند بعد از پارگی، با درد مختصری به فعالیت خود ادامه دهد. البته درد با بلند شدن از روی زمین یا دو زانو نشستن بیشتر می شود.ممکن است زانو ورم کند ولی درد و ورم بعد ازجند روز از بین می رود، اما ممکن است با خم و راست شدن یا چرخش زانو درد برگردد.در پارگی های شدید، درد و ورم زانو بلافاصله بعد از ضربه ایجاد می شود و ورم طی 2 تا 3 روز بعد از ضربه بیشتر می شود. در اثر گیر کردن تکه هایی از منیسک پاره شده در مفصل، ممکن است زانو قفل شده و فرد نتواند زانوی خود را کاملا صاف کند. فرد در زانوی خود احساس عدم تعادل می کند..در پارگی منیسک داخلی، درد در سطح داخلی زانو و در پارگی منیسک خارجی، درد در سطح خارجی زانو احساس می شود.پارگی منیسک گاهی در خود فرد قابل احساس میباشد. مثل اینکه چیزی در داخل زانو با صدای تق پاره شده باشد.اگر پارگی منیسک در یک سوم سطح خارجی آن ایجاد شود، بدلیل خونرسانی خوب این منطقه می تواند موجب خونریزی داخل مفصل زانو (همارتروز) شود.
 اگر به علائم حاد بعد از پارگی منیسک بی توجهی شود، معمولا این علائم بعد از گذشت چند هفته از بین رفته و یا تخفیف می یابد. با این حال علائمی برای بیمار باقی می مانند.مهم ترین علائم مزمن پارگی منیسک بعد از چند هفته ورم زانو یا همان اب اوردن زانو  در اثر افزایش مایع مفصلی زانومی باشد. این ورم می تواند هر وقت به زانو فشار زیادی وارد شود، بصورت دوره ای بیشتر شود. از علایم مزمن دیگر ،درد در سطح مفصلی درست در جایی که منیسک قرار دارد می باشد. درد با فشار بر روی محل آسیب بیشتر میشود .قفل شدن زانو که بصورت گاهگاهی ایجاد شده و مانع از باز شدن یا خم شدن زانو میشود. بعضی بیماران زانو را با انجام حرکاتی از حالت قفل شده خارج میکنند.
خالی شدن زانو یا احساس ناپایداری زانو که در این حال بیمار شبیه پارگی رباط صلیبی احساس میکند زانویش ناپایدار بوده و  حین راه رفتن به ناگهان در رفته و خالی میشود. لاغر شدن عضلات چهارسر ران وایجاد صدا در زانو  حین خم و راست شدن از علایم پارگی مزمن دیگر می باشد.
جهت تشخیص پزشک علاوه بر معاینات بالینی  ،گاهی از ام‌آرآی (MRI)، آرتروگرافی، و آرتروسکوپی استفاده می نماید.
درمان:
زمانیکه علایم بیمار شدید بوده و فعالیت‌های روزمره اش را دچار اختلال نماید،به جراحی نیاز است.درد و تورم شدید، قفل شدگی مکرر که سبب ضعف و آتروفی عضله چهارسر ران می شود، لزوم دخالت جراحی را مطرح می کند . با توجه به سن بیمار ،نوع ،اندازه و محل پارگی منیسک و حاد یا مزمن بودن ان ، درمان متفاوت می باشد. یک سوم خارجی منیسک دارای خونرسانی خوبی می باشد و احتمال ترمیم پارگی هایی که در این ناحیه ایجاد می شوند بطور خودبخودی یا با عمل جراحی وجود دارد . خصوصا در صورتی که بیمار جوان باشد. دو سوم داخلی منیسک خونرسانی ندارد و احتمال ترمیم پارگی این نواحی وجود ندارد لذا درمان این پارگی ها در صورتی که ایجاد قفل شدگی تورم و محدودیت حرکت در زانو نماید و با درمان فیزیوتراپی و دارویی بهبودی نیابد ،جراحی است و بدلیل عدم امکان ترمیم با بخیه زدن ،آن قسمت از منیسک پاره شده که بصورت یک زائده در کنار بدنه اصلی منیسک قرار گرفته ،از زانو خارج می شود که به این جراحی ، منیسکتومی می گویند. خارج کردن منیسک موجب افزایش احتمال بروز استئوآرتریت در زانو می شود.

 

 • Hits: 657
 • علت ناتوانی و ضعف عمومی زانو چیست؟

  ناتوانی و ضعف عمومی زانو ازعلائم بسیاری از آسیب دیدگی های زانو و مرکز اصلی توجه در طول مرحله توانبخشی است. شکایت از زانو درد در میان افراد مسن بسیار متداول است. در طول فرآیند پیری، مفاصل و عضلات ضعیف می شوند.ضعف زانو

  مطالعه مطلب ...

 • درباره آرتروز این 5 نکته را باید بدانید, حتی اگر جوان هستید!

  صرف قرار داشتن شما در دهه 20 و یا 30 زندگیتان به این معنا نیست که امکان ابتلا به  آرتروز در بدنتان وجود ندارد. در این مقاله نکاتی که هر فرد جوانی باید در مورد این بیماری دردناک بداند را گردآوری کرده ایم.

  مطالعه مطلب ...

 • جراحی آرتروسکوپی زانو چیست و چه موقع باید انجام شود؟

  آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی است که مشکلات مفصل زانو را تشخیص داده و درمان می‌کند. در طول این عمل، جراح یک برش خیلی کوچک ایجاد می‌کند و یک دوربین خیلی کوچک به نام آرتروسکوپ را وارد زانو می‌کند.

  مطالعه مطلب ...

 • پارگی رباط صلیبی قدامی ACL در مفصل زانو. علائم و درمان

  یکی از شایعترین آسیب های زانو، کشیدگی یا پارگی لیگامان متقاطع (صلیبی) قدامی (جلویی) است که معمولا در حین ورزش های پرتحرکی مثل فوتبال یا والیبال ایجاد میشود.

  مطالعه مطلب ...

 • آسیب رباط صلیبی قدامی و درمان

  صدمات این لیگامان در بین ورزشکاران و افرادی که سطح فعالیت فیزیکی بالایی دارند شایع است و به عنوان یکی از شایع ترین آسیب های اندام تحتانی در ورزشکاران به شمار می آید.

  مطالعه مطلب ...

 • چگونه به آرتروز مبتلا نشویم/ بعد از 40 سالگی بیشتر مراقب باشید

  اگر بیش از 40 سال دارید و درد و خشکی مفاصل ناشی از تخریب غضروف بین مفصلی تشخیص داده شده است، به آرتروز مبتلا شده‌اید.
   

  مطالعه مطلب ...

 • علت ناتوانی و ضعف عمومی زانو چیست؟
 • درباره آرتروز این 5 نکته را باید بدانید, حتی اگر جوان هستید!
 • جراحی آرتروسکوپی زانو چیست و چه موقع باید انجام شود؟
 • پارگی رباط صلیبی قدامی ACL در مفصل زانو. علائم و درمان
 • آسیب رباط صلیبی قدامی و درمان
 • چگونه به آرتروز مبتلا نشویم/ بعد از 40 سالگی بیشتر مراقب باشید