متخصصص ارتوپدی ، جراح زانو  و تعویض مفصل و آرتروز زانو در منطقه پاسداران

کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک، تعریف و بررسی علل

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک  که به نام سندرم پاتلوفمورال نیز مشهور است، بیماری شایع و یکی از علل عمده دردهای جلو زانو بخصوص در جوانان و حتی نوجوانان می باشد .


درواقع این بیماری شایعترین علت درد مزمن زانو است. درکندرومالاسی نرم شدن غضروف کشکک ایجاد شده و علت این نرم شدن در اکثر اوقات حرکت نامتعادل کشکک روی مفصل زانوبه علت مشکلات اناتومی زانو،اسیب زانو در حین ورزش، ضربات شغلی و نیز  ضعف عضلات ناحیه ران است. شیوع بیماری در زنان حدود  دو برابر مردان است. در نوجوانان و در سنین رشد بیشتر است. به نوعی که گاهی به این عارضه ارتروز جوانان گفته می شود. به نظر میرسد در کسانی که دچار سندرم  هایبر موبیلیتی  بوده و انعطاف بیش از اندازه در مفاصل خود دارند و افراد با  زانوهای پرانتزی این بیماری بیشتر دیده میشود.

مهمترین علامت کندرومالاسی کشکک احساس درد ی است که بیشتر در سمت داخل یا جلوی زانو احساس میشود.بدلیل شباهت این درد با درد ناشی از ارتروز بیمار خود را با افراد پیر خانواده مقایسه نموده و دچار وحشت ناشی از پیری زودرس می گردد. در حالی که ماهیت این بیماری متفاوت می باشد. این درد موقع بلند شدن از زمین یا بلند شدن از روی صندلی بیشتر میشود.این درد بخصوص موقعی که بیمار مدت دار در وضعیت ثابتی بنشیند و سپس بخواهد راه رفته یا تغییر وضعیت دهد ، بیشتر دیده می شود . درد در حین بالا یا پایین رفتن از پله  ، خصوصا پایین امدن زیاد میشود. لذا راه رفتن در سطوح شیبدار درد را بیشتر میکند. این درد با سرما تشدید میگردد و از  ویژگیهای ان ،این است که گاهی بیمار از درد شاکی است در حالی که ممکن است در زمان‌هایی دیگر دردی نداشته باشد...

 

درد با خصوصیت ذکر شده، سرو صدای زانو (کریپیتاسیون) ،خالی کردن گاهگاهی و بندرت تورم زانو از علایم کندرومالاسی می باشد.

پزشک جهت تشخیص کندرومالاسی، از معاینه زانو و گاهی انجام گرافی ساده یا انجام ام ار ای بهره می گیرد و بندرت جهت تشخیص از جراحی ارتروسکوپی استفاده مینماید.

 

 زمانی که درد بیمار زیاد باشد استراحت و استفاده از داروهای ضدالتهابی با نظر متخصص ارتوپدی به کاهش درد کمک میکند.

فیزیوتراپ با انجام ورزشهای تقویت عضلات چهار سر ران و حرکات ایزومتریک میتواند در کاهش درد کمک نماید.

 

استفاده از انواع استاندارد زانو بند طبی می تواند از زانو حمایت کرده و کمک کند که بیمار در هنگام ورزش کردن یا انجام فعالیت های روزانه درد کمتری را احساس کند.

 پرهیزاز فعالیت‌های جهشی، دو زانو و چهار زانو نشستن خصوصا بمدت طولانی  و بالا و پایین رفتن زیاد از پله میتواند در پیشگیری و کاهش درد موثر باشد.

 در صورتی که تکنیک های درمانی غیر جراحی برای بهبود بیماری موثر نباشند ،  بندرت روش جراحی بکار میرود.

 

 

 

 

 • Hits: 901
 • علت ناتوانی و ضعف عمومی زانو چیست؟

  ناتوانی و ضعف عمومی زانو ازعلائم بسیاری از آسیب دیدگی های زانو و مرکز اصلی توجه در طول مرحله توانبخشی است. شکایت از زانو درد در میان افراد مسن بسیار متداول است. در طول فرآیند پیری، مفاصل و عضلات ضعیف می شوند.ضعف زانو

  مطالعه مطلب ...

 • درباره آرتروز این 5 نکته را باید بدانید, حتی اگر جوان هستید!

  صرف قرار داشتن شما در دهه 20 و یا 30 زندگیتان به این معنا نیست که امکان ابتلا به  آرتروز در بدنتان وجود ندارد. در این مقاله نکاتی که هر فرد جوانی باید در مورد این بیماری دردناک بداند را گردآوری کرده ایم.

  مطالعه مطلب ...

 • جراحی آرتروسکوپی زانو چیست و چه موقع باید انجام شود؟

  آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی است که مشکلات مفصل زانو را تشخیص داده و درمان می‌کند. در طول این عمل، جراح یک برش خیلی کوچک ایجاد می‌کند و یک دوربین خیلی کوچک به نام آرتروسکوپ را وارد زانو می‌کند.

  مطالعه مطلب ...

 • پارگی رباط صلیبی قدامی ACL در مفصل زانو. علائم و درمان

  یکی از شایعترین آسیب های زانو، کشیدگی یا پارگی لیگامان متقاطع (صلیبی) قدامی (جلویی) است که معمولا در حین ورزش های پرتحرکی مثل فوتبال یا والیبال ایجاد میشود.

  مطالعه مطلب ...

 • آسیب رباط صلیبی قدامی و درمان

  صدمات این لیگامان در بین ورزشکاران و افرادی که سطح فعالیت فیزیکی بالایی دارند شایع است و به عنوان یکی از شایع ترین آسیب های اندام تحتانی در ورزشکاران به شمار می آید.

  مطالعه مطلب ...

 • چگونه به آرتروز مبتلا نشویم/ بعد از 40 سالگی بیشتر مراقب باشید

  اگر بیش از 40 سال دارید و درد و خشکی مفاصل ناشی از تخریب غضروف بین مفصلی تشخیص داده شده است، به آرتروز مبتلا شده‌اید.
   

  مطالعه مطلب ...

 • علت ناتوانی و ضعف عمومی زانو چیست؟
 • درباره آرتروز این 5 نکته را باید بدانید, حتی اگر جوان هستید!
 • جراحی آرتروسکوپی زانو چیست و چه موقع باید انجام شود؟
 • پارگی رباط صلیبی قدامی ACL در مفصل زانو. علائم و درمان
 • آسیب رباط صلیبی قدامی و درمان
 • چگونه به آرتروز مبتلا نشویم/ بعد از 40 سالگی بیشتر مراقب باشید